výlet

Kroky pro demokracii

so 28. září 2019 / Radhošť


UDÁLOST NA FACEBOOKU


Výlet a setkání na Radhošti v rámci celostátní akce Milionu chvilek pro demokracii.


Pojďme si v Den české státnosti – ve svátek sv. Václava – 28. září 2019 udělat s rodinou, přáteli, spoluobčany výlet na Radhošt.

Vyražme z různých stran hory a potkejme se ve 14.30 h před kaplí na vrcholu, kde se pozdravíme a uděláme společnou fotografii.


Vycházíme (zatím) z těchto obcí:


ROŽNOV P. R. – sraz a odchod: 11.30 h, parkoviště u Campingu sport, ul. Radhošťská
ZAŠOVÁ – sraz a odchod: 7.00 h, Makytí, Zašová
TROJANOVICE – sraz a odchod: 11.00 h, ZŠ (fcb událost)

Pokud chcete přidat místo odkud půjdete, napište nám na fujare[at]fujare.cz.


Akci pořádá Fujaré, z. s. z Rožnova pod Radhoštěm ve spolupráci s Maticí Zašovskou, Maticí Radhošťskou, Českou křesťanskou akademií místní skupinou Valašské Meziříčí a spolkem Naše Beskydy.


Zpět směr Rožnov p. R. jedou linkové autobusy z Pusteven (15.22 h a 16.30 h) nebo z Pindule (15.44 h a 17.44 h).

„Formování české občanské společnosti bylo v 19. století úzce spjato s nově vznikající turistikou. Tu provozovaly a propagovaly různé občanské spolky, které po zrušení Bachovského absolutismu mohly od 60. let volně vznikat. Klíčovou roli sehrál zejména Sokol, jehož zakladatel Miroslav Tyrš vymyslel i termín „výlet“ jako protipól k sokolskému „sletu“. Výlety byly skupinové a sloužily mimo jiné k symbolickému mapování a osvojování si české krajiny a jejích kulturně-historických památek. Často směřovaly na památná místa spjatá s českou historií. A někdy mohly nabývat i ráz politického protestu. Tak tomu bylo nejznáměji v tzv. táborech lidu, které byly spojeny s masovými průvody na významná místa, přičemž fungovaly jako svého druhu „politická škola“, v níž se Češi učili novým hodnotám občanské společnosti a učili se debatovat o věcech veřejných. Právě na tuto tradici navazuje naše akce Kroky pro demokracii.“ (text Milionu chvilek pro demokracii)

Zpět...