divadelní fujaré

Boca Loca Lab: Tiká, tiká politika

divadelně-zvuková kompozice pro čtyři herce a čtyři mikrofony.
Hlas, rytmus, slovo, slabika, zvuk.

pá 5. listopadu 2021 / sál v Brillovce / Rožnov p. R. / 18.00 h


Boca Loca Lab: Tiká, tiká politika
divadelně-zvuková kompozice pro čtyři herce a čtyři mikrofony. Hlas, rytmus, slovo, slabika, zvuk.
Politický kolotoč přemílá realitu a proměňuje ji v cáry a cucky beze smyslu. Mechanismus, který proměňuje Člověka v Politika, nelze příliš korigovat, natož ovládnout. Ne, že bychom my, obyčejní smrtelníci, na tom byli bůhvíjak lépe. I s námi se cuká a pohazuje, a z Člověka se stává Klient, stroj na používání zeměkoule.

Představení získalo Cenu za originální divadelní výraz na prestižním festivalu KONTAKT 2009 v polské Toruni a ocenění v sekci Low Budget - Now Budget na festivalu Music theatre NOW v Berlíně. web boca loca lab„K této kompozici mě dovedl marasmus městského kolotání, četba sociologických knih, inspirace mluvenou poezií rakouského básníka Ernsta Jandla a osobní setkání s francouzským skladatelem Jeanem-Christophem Feldhandlerem." Jiří Adámek

Hrají: Zita Morávková/Anna Hrnečková, Pavol Smolárik, Anna Synková, Daniel Šváb
Scénář a režie: Jiří Adámek
Výtvarná spolupráce: Jakub Kopecký
Zvuk: Jan Kalivoda, Jan Burian
Délka: 40 min
Premiéra: v rámci festivalu 4+4+4 dny v pohybu, 25. května 2006 v Jungmannově, 21 a 28. května 2006 v divadle Alfred ve dvoře

Obsah kompozice:
1. život politika
2. politický kolotoč
3. skrytý půvab politiky
4. korupční aféra
5. pracovní mašinérie
6. zákulisní dohody
7. populistický vůdce
8. likvidace protivníka
9. strana v rozkladu
10. pragmatický vůdce
11. předvolební kampaň

Ohlasy v tisku:
„Skvělou představu o tom, co je "nové divadlo", poskytne opus Tiká tiká politika. Tvůrci si předsevzali, že odhalí skryté mechanismy politiky, a tento úkol stoprocentně splnili zcela originální a náročnou metodou."
Nina Vangeli, Hospodářské noviny 1. 6. 2006

„Politika jako zaklínadlo, magické slovo, tajná šifra ukrytá v mluvené poezii pohrávající si se zvuky, slabikami a útržky slov se postupně mění ve slepičí kdákání, oslí hýkání a prasečí chrochtání."
Martin Swarzauge, Reflex 25. 6. 2006

„Jejich skladba nazvaná Tiká tiká politika je velkým malým zázrakem. Slova, rytmy, gesta - a navíc i svícení - jsou zasazeny do rafinovaně budované hudebně-divadelní stavby odhalující patafyziku slov a směšnost vyjadřování a chování (nejen) politiků."
Vladimír Hulec, Reflex 22. 11. 2006

„Navenek skromné dílo přímo exploduje nápady a radostí z možností jazyka. Přitakává svobodné hře s představováním politiků jako šablonovitých osob, které se k okoukaným asertivním schématům chování utíkají jen proto, aby zakryly vlastní nejistoty a touhu po moci. A právě to činí z inscenace Tiká tiká politika tvar, který může zmíněný kvartet hrát až do konce věků, aniž by ztratil cokoliv ze své aktuálnosti..."
Lukáš Jiřička, Respekt č. 24/2006

„Zdánlivě laciné téma: politika, je v jejich minimalistickém podání geniální variací na dnešní veřejné (míněno provinčně české) dění; a konečně nabízí umělecké, divadelní zpracování politického tématu na úrovni..."
Jiří Š. Cieslar, Lidové noviny

KDY A KDE?
pátek 5. listopadu 2021 od 18.00 h (bar od 19.30 h)
sál Brillovky, Bezručova 211, Rožnov p. R. (bývalá Loana) – mapa
Vstupenky v předprodeji jsou na sezení, na místě taky, zbytek na stání.
Prostor je bezbariérový (potřebujete-li asistenci s přístupem, zavolejte nám na 608873807, výtah máme).
Rodiče s dětmi vítáni.

Divadelní fujaré 2021 finančně podpořilo město Rožnov pod Radhoštěm


Zpět...