Hudební fujaré

Gabriela Vermelho & CM Jaroslava Čecha

multižánr & folklor

pá 14. října 2022 / 20.00 h / sál Brillovka (3. patro), Bezručova 211, Rožnov p. R.
220 Kč v předprodeji / 250 Kč na místě / 150 Kč ISIC na místě / děcka do 12 let zdarma

  VSTUPENKY BUDOU I NA MÍSTĚ, DOJDĚTE


Gabriela Vermelho
multižánrová houslistka a zpěvačka
Je neběžnou osobností naší hudební a divadelní scény. Je současně zpěvačkou, houslistkou, violistkou, hráčkou na kvinton, skladatelkou a herečkou, působí v oblasti klasické hudby, muzikálu, jazzu a rockové alternativy. Je primariem kvarteta Gadrew Way, spolupracovala se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Komorním orchestrem Pavla Haase, Orchestrem Berg, Kaprálová Quartetem, Heroldovým kvartetem, Orchestrem Gustava Broma, skupinou Čechomor atd. Je členkou kapely Maraca a Zimbova, vystupovala společně s Epoque Quartetem a Petrem Wajsarem ve sdružení Ewave. V roce 2013 založila svou hudebn í skupinu GaRe, se kterou se věnuje pouze autorské hudbě.
Skládá scénickou hudbu – inscenace Ondina ve Středočeském divadle Kladno (2008), taneční horror Jessie a Morgiana – Malostranská beseda (2010), baletní představení Nikdy nekončící příběh, liberecké Divadlo F. X. Šaldy (2011), je autorkou hudebního doprovodu k dokumentárnímu snímku ČT Uloupené mateřství (2009). Pro taneční seskupení ME-SA napsala a interpretovala hudební složku v představení Echoes (2009). Napsala a interpretovala hudbu k představení Havran skupiny Veselé skoky (2008).
Ve Švandově divadle (červen 2011) uvedli představení Upálení Satanica 666 v rámci divadelního cyklu Hyde Park s její hudbou, kterou také interpretovala. Pro stejné divadlo v květnu roku 2012 vytvořila a natočila hudbu k představení Mlč, Jobe mlč!. Na jaře roku 2013 dokončila hudbu k baletu na téma Krvavá svatba od Federico García Lorcy pro plzeňské divadlo.
V listopadu 2015 měla premiéru v libereckém divadle F.X. Šaldy baletní inscenace Gzdina roba opět s její hudbou. Spolupracovala s baletním souborem pražské konzervatoře Bohemia Balet. V listopadu 2016 dokončila hudbu k inscenaci Krysař pro Švandovo divadlo v Praze.
Za roli čarodějky Evy v Baladě pro banditu (divadlo Husa na provázku) získala v roce 2005 cenu Alfreda Radoka pro Talent roku.
Na podzim roku 2011 se úspěšně zhostila hlavní role – sopránového partu v české premiéře video-opery An Index of Metals od Fausta Romitelliho a světové premiéry skladby Heart in Darkness Michala Nejtka, kde svůj zpěv doprovázela na kvinton. Vše s Orchestrem Berg v pražském klubu Roxy.
Spolupracuje se současnými českými mladými autory (Markéta Dvořáková, Aleš Pavlorek, Michal Nejtek, Jan Meisl, Ivo Medek), kteří pro ni píšou skladby v oblasti vážné muziky.

www.gabrielavermelho.cz
(Text o GV převzat z webu festivalu ProArt.)



Cimbálová muzika Jaroslava Čecha (Čechovci)
folklor

Cimbálová muzika Jaroslava Čecha vznikla v roce 1970 v návaznosti na dětskou cimbálovku uherskohradišťské Lidové školy umění vedenou jejím učitelem, svého času nejlepším moravským cimbalistou Jaroslavem Čechem, po jehož náhlé smrti se kapela přihlásila k jeho jménu a hudebnímu odkazu.
Cimbálová muzika Jaroslava Čecha patří dodnes k výrazným představite-lům folklorního hnutí nejen na Uherskohradišťsku. Základní repertoár kapely je tvořen písňovým materiálem z Dolňácka, Luhačovického Zálesí a Kopanic. Především písně z těchto regionů se v podání Čechovců objevují na jimi vydaných hudebních nosičích, charakteristický projev kapely je zachycen rovněž v řadě rozhlasových nahrávek a televizních pořadů. Za dobu své existence si Čechovci získali řadu příznivců doma i v zahraničí (kromě prakticky celé Evropy lze zmínit i vzdálenější země, jako např. Kuba, Kostarika, USA, Čína či Indie), přičemž opakovaně prokazovali, že patří k pilířům moravské folklorní hudební scény.
Na jaře 2020 připravovali Čechovci řadu slavnostních koncertů s cílem připomenout 50. výročí úmrtí Jaroslava Čecha. Po několika odloženích proběhly tyto koncerty až letos, jeden z nich mimo jiné v polovině července i v Rožnově pod Radhoštěm.
Kapela vedená primášem Janem Rajmicem se dnes představí v šestičlen-ném obsazení, se sólovými zpěváky Karlem Rajmicem, Erikem Feldvabelem a hostující zpěvačkou Evou Porubovou.



Hudební fujaré 2022 finančně podpořili Ministerstvo kultury ČR a město Rožnov pod Radhoštěm.


Zpět...